Home > Kobieta > „Zjadaczka pasów” – jak to faktycznie jest z kobietami za kierownicą

„Zjadaczka pasów” – jak to faktycznie jest z kobietami za kierownicą

„Zjadaczka pasówto taka pani, która na parkingu nigdy nie stanie równo pomiędzy dwoma pasami, lecz zawsze musi jeden „pożreć” swoim samochodem i  blokuje tym cudem dwa miejsca parkingowe. Kto jeździ najczęściej bez świateł? –  Baba. Kto nie potrafi parkować? Baba. Kto skręca bez kierunkowskazu i wlecze się lewym pasem? Baba. Kto ma słabą orientację w terenie? Baba. Kto podczas parkowania uderzył w bramę sąsiada? – Baba.  Czy aby na pewno?

Jak donoszą statystyki jedyne 15% wypadków na drogach spowodowane były przez kobiety, jeżeli bierzemy pod uwagę ilość wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu to liczba ta wynosi 5%. Statystyki donoszą, że od 2004 roku pijana kobieta prowadząca pojazd nikogo nie zabiła. Dlaczego więc mężczyźni tak kpiąco wyrażają się o paniach za kierownicą? Samochód odkąd został wynaleziony kojarzony był i utożsamiony z mężczyzną, jazda samochodem była męską sprawą a grono mężczyzn rozprawiało na temat swoich maszyn. Wraz z upływem czasu i powszechnością samochodów również i kobiety zaczęły z nich korzystać.

Zabawne historyjki, mity i stereotypy zostały wykreowane w obronie tego co męskie. Kobiety odwożą dzieci do szkół i przedszkoli, są odpowiedzialne nie tylko za siebie. Jak podaje redaktor naczelna feministycznego pisma „Zadra” – Beata Kozak. „Liczba zmotoryzowanych pań ciągle wzrasta i stanowi ona połowę grona wszystkich kierowców. Procentowa różnica między liczbą wypadków powodowanych przez mężczyzn, a tych powodowanych przez kobiety jest o wiele większa niż różnica między tym, ile na naszych drogach jeździ kierowczyń, a ilu kierowców”.