Home > Prezenty > Wiosenne porządki, czyli jak zadbać o skórę, włosy i paznokcie po zimie

Wiosenne porządki, czyli jak zadbać o skórę, włosy i paznokcie po zimie

Po zimie organizm jest często osłabiony. Długotrwały brak słońca, uboższa w witaminy i mikroelementy dieta, to wszystko powoduje ospałość i poczucie braku energii. Nie lepiej ma się skóra. Pozbawiona blasku, jakby bardziej szara, wiosną wymaga szczególnej troski.

Skóra

Krok pierwszy to oczyszczenie. Zimą skóra chroniąc się przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, produkuje więcej sebum. Może to doprowadzić do zatykania porów i mniejszego dotlenienia skóry. Warto ją zatem na wiosnę oczyścić, przywracając zdrowy blask. Wczesna wiosna, gdy słońce nie świeci jeszcze tak intensywnie, to ostatni moment, by przeprowadzić zabiegi głębiej oczyszczające skórę, na przykład za pomocą kwasów owocowych. Później lepiej sięgnąć po delikatniejsze kosmetyki oczyszczające. Dobrze, jeśli zawierają składniki kojące i regenerujące skórę, takie jak aloes czy alantoina.

Wiosna to też czas na zmianę kremu. Zamiast ciężkich, odżywczych kosmetyków lepiej wybrać te lżejsze, silnie nawilżające i koniecznie z filtrem UV. Pod wpływem słońca w skórze powstaje podwyższona ilość wolnych rodników, które działają destrukcyjnie na zawarty w niej kolagen oraz DNA komórek. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na zawartość antyoksydantów, takich jak witaminy E, C i A, idebenone, a także ekstrakty z zielonej herbaty, pestek winogron czy miłorząbu japońskiego.

Włosy

Włosy po zimie są często łamliwe, oklapnięte i brak im blasku. Przyczyn takiego stanu może być wiele, warto więc przyjrzeć się budowie włosa, żeby prawidłowo zdiagnozować problemy.

Przede wszystkim należy przyjrzeć się temu, co niewidoczne gołym okiem. Włos ma swój początek w mieszku włosowym – rurkowatym wgłębieniu w skórze, na którego dnie znajduje się cebulka włosa, zwana też opuszką. Jest ona jedyną żywą częścią włosa i to z niej powstaje łodyga włosa, która wyrasta ponad skórę. Zimą, zwłaszcza jeśli zdarza się komuś zapomnieć o czapce, łatwo wychłodzić skórę głowy i osłabić krążenie krwi. Może to doprowadzić do osłabienia mieszków włosowych. Jeśli więc na wiosnę masz wrażenie, że włosów jest mniej i są osłabione, warto zadbać o skórę głowy i o jej prawidłowe ukrwienie. Doskonałe rezultaty przynoszą regularne masaże głowy. Można także sięgnąć po kosmetyki z wyciągiem z rozmarynu, żeń-szenia (Panax ginseng) czy skrzypu polnego (Equisetum arvense), które wzmacniają cebulki i stymulują krążenie.

Podczas gdy poważne uszkodzenie lub obumarcie mieszka włosowego jest nieodwracalne, łodyga włosa, jako jego martwa część może być w wielu przypadkach zregenerowana. Łodyga zbudowana jest z osłonki, warstwy korowej i rdzenia. Składająca się z łusek osłonka stanowi barierę ochronną dla pozostałych warstw, stąd tak ważna jest jej szczelność. Zimą jest ona narażona na liczne uszkodzenia spowodowane zimnem, wiatrem, ale i ciągłym pocieraniem włosów o szaliki, kaptury czy kołnierz kurtki. Uszkodzone łuski nie chronią włosa przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W efekcie włosy stają się szorstkie, łamliwe, łatwiej się elektryzują i tracą swój naturalny połysk. Spoiwem dla łusek są między innymi ceramidy i kwasy tłuszczowe. To o ich uzupełnienie trzeba zadbać wiosną, by znów cieszyć się puszystą i lśniącą fryzurą. Oprócz tradycyjnych szamponów i odżywek, warto sięgnąć po intensywnie odbudowujące strukturę włosa maski lub serum. Maskę pozostawia się na włosach nieco dłużej niż tradycyjną odżywkę. Daje ona szybko widoczne efekty, ale nie można stosować jej zbyt często, by nie obciążać zanadto włosów. Serum nadaje się do długotrwałych kuracji, doskonale uzupełniając działanie codziennych kosmetyków.

Dłonie i paznokcie

Ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych i cienką podskórną warstwę tłuszczową skóra dłoni jest niezwykle delikatna i podatna na przesuszenie. Jednocześnie, dłonie zimą są wyjątkowo narażone zimno, szczególnie u osób nie noszących rękawiczek. Nie pomaga też fakt, że w czasie wiosennych porządków w domu wiele pań zapomina o ich właściwym zabezpieczeniu. Pod wpływem temperatury i detergentów stają się suche i szorstkie. Warto więc poświęcić im trochę więcej uwagi wiosną i porządnie zregenerować ich skórę. Dobrym pomysłem może być domowe spa dla dłoni. Na początek należy wykonać peeling, a następnie nałożyć silnie nawilżającą maskę i poczekać aż się wchłonie. Warto też zawsze pamiętać o nałożeniu rękawiczek ochronnych przy codziennych czynnościach, przy których skóra dłoni może być narażona na działanie detergentów czy kurzu. Przed założeniem rękawiczek można nałożyć na dłonie grubszą warstwę kremu, która w czasie sprzątania powoli wchłonie się w skórę dłoni dogłębnie ją nawilżając.

Wszystkie te zabiegi będą miało także zbawienny wpływ na paznokcie, jako że ich trwałość w dużej mierze wynika z dobrze odżywionej i ukrwionej skóry dłoni. Paznokieć swój początek ma bowiem w fałdzie skóry zwanym macierzą. To jedyna żywa część paznokcia, której dobry stan pozwala na wytworzenie prawidłowej, mocnej i pozbawionej nierówności płytki paznokciowej.

Suplementacja

Problemy ze skórą, włosami i paznokciami mogą wynikać nie tylko z wpływu czynników zewnętrznych. Bardzo często ich przyczyną bywa pozimowy brak witamin i mikroelementów. Dobrze jest więc przyjrzeć się swojej diecie i uzupełnić ją o niezbędne warzywa i owoce. Można także wspomóc się suplementami diety. Powinny one zawierać wyciągi roślinne (np. ze skrzypu polnego lub pokrzywy) oraz witaminy (A, C, E, witaminy z grupy B) i składniki mineralne (krzem, cynk).

Odpowiednie produkty znajdzie się na http://www.rossmann.pl/produkty/piel%C4%99gnacja-cia%C5%82a,678