Home > Bezsenność > Walka z depresją

Walka z depresją

Stres, nerwy, napięcie, brak czasu to domena współczesnego społeczeństwa. Gonitwa za karierą, pieniądzem okazuje się zgubna dla naszego organizmu, który jest obciążony zarówno fizycznie jak i psychicznie. Coraz więcej osób czuje się samotnym, zagubionym, zdołowanym. Okazuje się, że często kończ się to depresją, załamaniem nerwowym lub nerwicą, w najgorszych wypadkach te przypadłości łączą się ze sobą. Depresja to choroba, o której wiemy coraz więcej, a wszystko dzięki tym, którzy nie wstydzą mówić się o swoich problemach i chcą się leczyć.

Choroba jak każda inna

Zainteresowanie tematem jest naprawdę duże, ponieważ z depresją nie ma żartów. Jej objawy nie tylko są uciążliwe dla naszej psychiki, ale również dla kondycji fizycznej. Depresja może wystąpić z wielu powodów, czasami jest konsekwencją jakiś przykrych i emocjonalnych przeżyć, skutkiem stresu, złej samooceny, przemęczenia, przebytej choroby – to tylko jedne z wielu przyczyn depresji. Najważniejszym pierwszym krokiem jest dostrzeżenie problemu i przyznanie się przed samym sobą, że potrzebujemy pomocy. Jeżeli nasze przygnębienie wywodzi się z negatywnych przeżyć i emocji, nie wolno dopuścić do tego, aby ten stan się pogłębiał. Jeżeli depresja powoli wkrada się w nasze życie trzeba zacząć szukać ratunku.

Objawy trudne do zniesienia

Jedną z pierwszych fizycznych objawów depresji, które bardzo utrudniają życie są zaburzenia snu. Mogą to być problemy z zasypianiem, bardzo lekki sen lub bezsenność. Konsekwencje są niezwykle poważne – przemęczenie, osłabienie odporności, bóle stawów, mięśni, głowy, nie mamy energii na codzienne funkcjonowanie, czasami nawet na wstanie z łóżka. Ogólne przygnębienie i melancholia mogą powodować zaburzenia w żywieniu, co również ciągnie za sobą poważne skutki. Samopoczucie potrafi być naprawdę uciążliwe – zmiany nastroju, nerwowość, zdołowanie, apatia.

Jak sobie pomóc

Przy depresji bardzo ważne jest wsparcie i wrażliwość bliskich. Życiowy partner, rodzic, przyjaciel to osoby, które nas dobrze znają i z pewnością z czasem zauważą, że jest jakiś problem. Nie wolno bagatelizować objawów fizycznych. Oczywiście bezsenność, czy wędrujące bóle mogą mieć różne źródła, dlatego trzeba to sprawdzić, zanim problemy rozwinął się na dobre. Często powtarzające się przygnębienie, zobojętnienie także powinny być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Nie ma się czego wstydzić, wystarczy opowiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi pierwszego kontaktu, który powinien nas skierować do specjalisty – psychiatry, psychoterapeuty. Najważniejszy jest ten pierwszy krok, jeżeli potrzebujemy wsparcia warto odwiedzić też fora i blogi internetowe, gdzie z pewnością znajdą się osoby o podobnych problemach.

Objawy Depresji: