Home > Sport > Trening czyni mistrza!

Trening czyni mistrza!

Żaden sportowiec nie byłby w stanie odnieść sukcesu bez ciężkiej pracy i treningu, o czym dobrze wie oczywiście Agnieszka Radwańska. Najlepsza polska tenisistka osiągnięcia zawdzięcza nie tylko talentowi, ale przede wszystkim solidnej pracy.

Sukces w tenisie, tak jak każdym innym sporcie, oparty jest na solidnym przygotowaniu fizycznym. Im większa dyscyplina i sumienne podejście do pracy, tym większa szansa na sukcesy.

Przykładem może być obserwowany w ostatnich latach sukces Agnieszki Radwańskiej, gdzie praca nad sobą uczyniła z Polki jedną z najlepszych tenisistek świata.

26-letnia zawodniczka do tej pory zgromadziła 18 tytułów mistrzowskich WTA, ostatnio wygrywając na początku br. w chińskim Shenzhenie.

Do jej największych osiągnięć należy m. in. zwycięstwo w Mistrzostwach WTA (2015), tryumf w Pucharze Hopmana razem z Jerzym Janowiczem (2015) oraz osiągnięcie finału w wielkoszlemowym Wimbledonie (2012).

Obecny sezon rozpoczął się dla Polki udanie, bowiem poza wspomnianym tryufem w Shenzhenie, tenisistka zagrała także w półfinale Australian Open, gdzie poległa jednak w starciu z Sereną Williams. Po tytuł sięgnęła z kolei Andżelika Kerber, debiutująca na tym poziomie rywalizacji.

Radwańska celuje w tym roku w swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, w dalszym ciągu czarując kibiców techniką, ale od dłuższego czasu stawiając także na trening siłowy.

Tenis kobiecy od kilku lat staje się coraz bardziej skupiony na grze siłowej, co widać choćby na przykładzie Sereny Williams, której potężny serwis jest wyjątkowo groźną bronią. Zwiększenie siły fizycznej u krakowianki może jej bardzo pomóc w spełnieniu wielkoszlemowych zamierzeń, ale długotrwały proces.

„Takie rozwiązania trzeba wprowadzać z głową. Przez ostatnie 2-3 lata przygotowywaliśmy Agnieszkę do tego, co teraz zaczęliśmy z nią realizować.

„Jeśli byśmy od tego zaczęli, tzn. od robienia siły zanim była nauczona dobrej kontroli sylwetki i dobrych wzorców ruchowych, to by było szaleństwo. Teraz jest właśnie bardzo dobry czas na to”, mówił jeszcze pod koniec 2014 roku fizjoterapeuta Krzysztof Guzowski.

Sezon 2015 w większości nie przebiegł jednak po myśli zawodniczki. Z miejsca poza czołową dziesiątką Radwańska zdołała się jednak wdrapać z powrotem do czołówki, kończąc nawet efektownym zwycięstwem w Mistrzostwach WTA.

Zawodniczka nie ukrywała, że ma za sobą trudne miesiące, jednak solidny trening pomógł jej powrócić na właściwe tory.

„Nie byłam w stanie przełożyć formy z treningów na mecze. Jednak konsekwentny trening sprawił, że to w końcu zaskoczyło. Te pierwsze miesiące były naprawdę ciężkie, ale nie da się grać cały czas na najwyższym poziomie”, powiedziała.

Postępy Radwańskiej pokaże jedynie dalsza gra, ale pierwsze oznaki są jak najbardziej zachęcające, bez względu na porażkę z potężną Williams. Dodatkowo wszystkie informacje o Radwańskiej i typy tenisowe dostępne są w serwisie sportowym bet365.

O Amerykance ciągle mówi się, że stanowi klasę dla samej siebie, co widać zresztą w każdym jej starciu z rywalkami z czołówki klasyfikacji WTA. Jeśli Williams zdarza się już przegrać, to najczęściej z własnej winy – gorszy dzień zawodniczki wykorzystała w ostatnim finale US Open świetnie grająca wówczas Roberta Vinci.

Dla ciągle młodej i rozwijającej się Radwańskiej z pewnością nadejdzie odpowiedni moment, tym bardziej że krakowiance nie brakuje ambicji i chęci do pracy.

Cechy te mają ogromne znaczenie, bowiem to właśnie dzięki nim Radwańska jest w stanie utrzymywać miejsce w czołówce mimo braku potężnego serwisu i dużej siły fizycznej. Polka kroczy swoją własną ścieżką, co do tej pory przyniosiło jej historyczne rezultaty. Wszyscy kibice życzą jej oczywiście kolejnych podbojów.