Home > Ćwiczenia > Stepper – czy warto mieć go w domu?

Stepper – czy warto mieć go w domu?

Osoby aktywne fizycznie nie tylko są zdrowsze, ale również młodziej wyglądają i są witalne. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą, gdy za oknem deszcz i chlapa. Jeśli będziemy systematycznie ćwiczyć, poprawi się działanie układu odpornościowego, a co za tym idzie zmniejszy się ryzyko wystąpienia różnego rodzaju przeziębień, infekcji i innych nieprzyjemnych schorzeń.

Ruch to zdrowie, dziś prawie każdy to wie. Dlaczego więc wciąż tak mało osób regularnie trenuje? Okazuje się, że głównym czynnikiem jest brak motywacji. Jedną z bardziej powszechnych wymówek jest nieodpowiednia pogoda. Trenować jednak można zawsze, niezależnie od pory dnia i pogody.

Domowa siłownia

Wiele osób ćwiczy w specjalistycznych klubach fitness lub osiedlowych siłowniach. Jeśli ci to nie odpowiada trenować możesz także we własnym domu lub mieszkaniu. Okazuje się, że zorganizowanie własnej małej siłowni nie jest ani trudne ani bardzo kosztowne. Wystarczy jedynie odrobina dobrej woli. Idealnym urządzeniem do treningów domowych jest na przykład stepper. Jest to tanie, niewielkie i bardzo skuteczne urządzenie. Jego największą zaletą jest to, że można na nim ćwiczyć praktycznie w każdym miejscu. Co ważne po zakończonym treningu można go bez problemu schować pod łóżkiem lub w szafie.

Jeśli chodzi o efektywność to przy pomocy steppera można pracować nad mięśniami: łydek, tylnej części ud oraz pośladków. Tego typu przyrządy do ćwiczeń  są jak najbardziej godne uwagi ponieważ można dzięki nim także poprawić koordynację ruchową oraz stabilizację. Systematyczne ćwiczenia pomagają też pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Wiele możliwości

Ruch wykonywany na stepperze przypomina wchodzenie po schodach. Trenując podnosimy i opuszczamy kolana, wykonując marsz w miejscu. W czasie ćwiczeń stopy są umieszczone na specjalnych antypoślizgowych pedałach, dzięki czemu nie zsuwają się z nich. W sklepach sportowych można nabyć też bardziej zaawansowane urządzania tego typu wyposażone w wielofunkcyjny komputer. Pozwala on w czasie treningu monitorować takie parametry jak: liczba kroków, czas ćwiczeń oraz ilość spalonych kalorii.

Dostępne są również steppery boczne i skrętne. Steppery tego typu zmuszają nasze mięśnie do większego wysiłku, ponieważ oprócz ruchów góra – dół nogi muszą wykonywać także ruchy skrętne boczne. Ćwiczenia takie przypominają najbardziej jazdę na łyżwach lub rolkach. Na zakup takiego urządzenia powinny się zdecydować osoby pragnące popracować nie tylko nad mięśniami pośladków i ud, ale także mięśniami brzucha.