Home > Zdrowie > Skąd się bierze nadpotliwość i jak z nią walczyć?

Skąd się bierze nadpotliwość i jak z nią walczyć?

Problem nadmiernego pocenia się dotyczy paru procent populacji. Dolegliwość ta, zwana hiperhydrozą, wynika z nadreaktywności gruczołów potowych i jest – niestety – dość trudna do całkowitego leczenia.

Dlaczego organizm produkuje pot?

W normalnej sytuacji człowiek poci się w odpowiedzi na wysoką temperaturę otoczenia, aby ciało miało zapewnione odpowiednie chłodzenie. Wydalane są także w ten sposób z organizmu zbędne mu substancje. Pot pojawia się przy wysiłku fizycznym oraz podczas gorączki, a także w sytuacjach stresowych. Jego produkcja ma podłoże fizjologiczne, emocjonalne lub genetyczne. Na ludzkim ciele jest ok. 3 – 4 mln gruczołów potowych (najwięcej z nich znajduje się na stopach, dłoniach i czole oraz pod pachami i w pachwinach). Ich aktywność to kwestia indywidualna, dlatego niektórzy pocą się mniej, inni bardziej intensywnie. Średnio, dorosła osoba produkuje jakieś 800 – 1000 ml potu na dobę. W niektórych sytuacjach może to wzrastać nawet do kilku litrów dziennie. Jeżeli przyczyną nie jest żadna z wyżej wspomnianych, najpewniej oznacza to nadpotliwość.

Jakie mogą być przyczyny nadpotliwości?

Zwiększona produkcja potu, czyli nadpotliwość , to sytuacja, w której człowiek poci się bez wyraźnego powodu i / lub organizm wydziela więcej potu niż to konieczne w danym przypadku. Osoby cierpiące na tę dolegliwość pocą się bardzo obficie i niemalże non – stop mają wilgotne dłonie, pachy czy stopy.

Nadpotliwość ma różne przyczyny w zależności od tego, czy jest to nadpotliwość pierwotna czy wtórna. W pierwszym przypadku to zazwyczaj przypadłość genetyczna ograniczająca się do jednego obszaru (na przykład nadpotliwość dłoni), w drugim natomiast nadmierna produkcja potu współistnieje z innym schorzeniem, stanowiąc symptom (lub jeden z symptomów) określonej choroby i dotyczy zwykle całego ciała.

Chorby, które mogą wywoływać nadprodukcję potu to między innymi: cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość, gruźlica, astma, alergia, zatrucie, choroba neurologiczna, nowotwór. Nadpotliwość wtórna towarzyszy także okresowi menopauzy oraz różnego rodzaju infekcjom przebiegającym z wysoką gorączką, a jej cechą charakterystyczną jest to, że zwykle obejmuje całe ciało i nasila się w nocy (tzw. zlewne poty).

Warto w tym miejscu podkreślić również, że nadmierną produkcję potu mogą wywoływać nie tylko choroby, ale też niektóre z przyjmowanych leków.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

  • Najpierw należy wykonać przynajmniej podstawowe badania, aby skontrolować swój ogólny stan zdrowia i wykluczyć ewentualne choroby, które mogą być przyczyną nadpotliwości. W przypadku zdiagnozowania którejś z nich, leczenie nadpotliwości równoznaczne jest z leczeniem / wyleczeniem schorzenia, które ją powoduje.
  • Dobrze również zwrócić szczególną uwagę na swoją codzienną dietę i wyeliminować z niej te elementy, które sprzyjają produkcji potu oraz czynią jego zapach bardziej intensywnym i nieprzyjemnym. Uważać trzeba przede wszystkim na potrawy pikantne, smażone oraz na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a także na napoje zawierające kofeinę i na alkohol. Należy do menu wprowadzić natomiast świeże zioła (bazylia) i regularnie pić herbatki z szałwii, mięty i / lub pokrzywy. Dieta powinna być bogata w błonnik.
  • Obowiązkowa jest w takiej sytuacji oczywiście wzmożona higiena ciała. Warto zaopatrzyć się na przykład w antybakteryjne mydło z nanosrebrem i – o ile to możliwe – brać prysznic oraz zmieniać ubranie kilka razy dziennie. Pomagają też kąpiele z dodatkiem kory dębu i / lub rumianku. Po umyciu ciała natomiast, aby nie pobudzać gruczołów łojowych do pracy, należy osuszać się bardzo delikatnie, bez intensywnego pocierania skóry szorstkim ręcznikiem.
  • Dla łatwiejszego zachowania higieny trzeba regularnie dbać o depilowanie miejsc najbardziej narażonych na nadpotliwość, nosić ubrania (w szczególności bieliznę) wykonane wyłącznie z materiałów naturalnych oraz stosować talki i najskuteczniejsze antyperspiranty z chlorkiem glinu, który zmniejsza aktywność gruczołów potowych.
  • Można również zaopatrzyć się w – dostępne bez recepty – ziołowe tabletki na nadpotliwość.
  • Warto unikać stresu i wszelkich silnych emocji oraz uprawiać aktywność fizyczną, aby redukować potencjalne napięcie oraz dać organizmowi szansę na porządne wypocenie się.
  • Jednym z często stosowanych sposobów leczenia nadpotliwości jest wstrzykiwanie pod skórę (w miejscach, w których potu wydziela się najwięcej) toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu, który blokuje działanie nerwów pobudzających gruczoły do produkcji potu. Jest to metoda skuteczna, ale dość kosztowna i bolesna, a do tego efekt jednego zabiegu utrzymuje się maksymalnie przez rok, dlatego takie ostrzykiwanie trzeba regularnie powtarzać.
  • W leczeniu nadmiernej produkcji potu stosuje się też jonoforezę polegającą na uszkodzeniu gruczołów potowych za pomocą niewielkiego prądu stałego. Zabieg należy powtórzyć kilka lub nawet kilkanaście razy, aby dostrzec jego efekt.
  • Najbardziej skomplikowane i radykalne, bo operacyjne leczenie nadpotliwości, zakłada trwałe uszkodzenia lub usunięcie gruczołów potowych.

Dowiedz się więcej o nadpotliwości na: http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/nadpotliwosc.html

Dodaj swoją opinię

Adres email nie będzie publikowany. Wypełnij wymagane pola *

*