„Płynne złoto Maroka”. Tak często określany bywa olej arganowy. Ten najpopularniejszy wśród olejków ma jeszcze jeden wspólny mianownik ze złotem: jest królem pielęgnacji i w niemal każdej zdobywa złoty medal, dzierżąc dumnie najwyższe miejsce na podium. Olejek arganowy zbiera doskonałe opinie zarówno jako kosmetyk do włosów i twarzy, jak i serum pod oczy, krem do rąk czy olej do masażu. Bardzo chwalimy sobie olej arganowy, jednak czy zawsze jest on niezaprzeczalnie najlepszy?
Czym jest i co zawiera olejek arganowy?
Olej arganowy pochodzi z orzechów arganii żelaznej – rośliny, która zdominowała tereny Maroka. To stamtąd pochodzi najlepszy, najcenniejszy w składniki odżywcze i pielęgnacyjne olejek. Wytłacza go się na zimno i nie rafinuje – w takiej postaci nie jest on oczywiście zalecany do kuchennych rewolucji – jest to wyłącznie produkt kosmetyczny.
Zimnotłoczony olej arganowy z Maroka to duma państwa i jedno z ważniejszych źródeł dochodu w kraju. Jest on bardzo ceniony ze względu na doskonały bilans dobrych kwasów tłuszczowych omega-7 do omega-9. Oprócz nich olejek arganowy zawiera cenne fitosterole, czyli sterole roślinne, witaminy i minerały, a także flawonoidy. To czyni z niego bardzo silny antyoksydant o „skłonnościach” odmładzających. Olej arganowy spowalnia procesy starzenia, poprawia kondycję włosów i skóry, a regularnie stosowany wygładza drobne zmarszczki.
Olejek arganowy – właściwości
- idealny do pielęgnacji skóry dojrzałej
- wygładza skórę
- zwalcza drobne zmarszczki, zapobiega nowym
- poprawia kondycję włosów
- pielęgnuje i wzmacnia rzęsy oraz brwi
- idealny do masażu zwiotczałej skóry
- pielęgnuje skórę głowy
- wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu
- poprawia strukturę włosa
- zapobiega puszeniu i elektryzowaniu włosów
- doskonały do pielęgnacji (masażu) dekoltu i szyi
- idealny do zabiegów z wałkiem jadeitowym
Olejek arganowy do twarzy, ciała i włosów
Olejek arganowy jest jednym z najsilniejszych remediów antyaging. Z tego względu zalecany jest dla cery dojrzałej, zwiotczałej, z pierwszymi zmarszczkami i przebarwieniami. Można znaleźć go m.in. w dobrym serum do twarzy. Będzie też doskonałą ochrona przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi: nadaje się zarówno na silne słońce, jak i siarczysty mróz. Ochroni skórę oraz włosy, zapobiegnie ich przesuszeniu oraz zgubnemu wpływowi toksyn.
Olejek arganowy to naturalny kosmetyk do włosów (najlepiej sprawdza się na tych o średniej porowatości). Jest jednym z najlepiej chroniących włosy przed wysoką temperaturą, dlatego często stosuje się go jako serum termoochronne przed wszelkimi stylizacjami na gorąco (suszarka, termoloki, prostownica).
Jednak najpopularniejszy jest jako kuracja regenerująca do włosów i skóry głowy: olejek arganowy stosowany do olejowania włosów zdobywa najlepsze opinie wśród włosomaniaczek i stylistów fryzur. Wystarczy nałożyć go na suche lub wilgotne włosy i skalp, okryć głowę ciepłym ręcznikiem i pozostawić taka arganowa maskę na około 30 minut lub dłużej. Olejek arganowy należy później dokładnie zmyć za pomocą szamponu. Olejowanie włosów warto robić przynajmniej raz w tygodniu.
Olejek arganowy. Gdzie kupić?
Ile kosztuje dobry olej arganowy? Jaka jest cena płynnego złota z Maroko? Okazuje się, że to chyba jeden z nielicznych olejków, którego cena bywa tak rozbieżna – od podejrzanie niskiej, aż po ekstremalnie wysoką. Okazuje się, że najlepszy olej arganowy, czyli ten o dobrej jakości nie powinien niestety kosztować zbyt mało. Kupując go najlepiej kierować się rozsądkiem, wybrać ten ze średniej półki cenowej, który jest oczywiście wytwarzany w Maroko, tłoczony na zimno i nie poddany rafinacji (czyli nieoczyszczony).
Olejek arganowy. Kiedy lepiej z niego zrezygnować?
Okazuje się, że mimo swego genialnego działania olejek arganowy… nie jest dla każdego. Jeśli masz włosy grube i ciężkie, czyli o niskiej porowatości, lub wyjątkowo zniszczone, o bardzo wysokiej porowatości – Twoimi sprzymierzeńcami będą całkiem inne oleje.
Skóra młoda, przetłuszczająca się i trądzikowa również powinna unikać olejku arganowego na rzecz innego, doskonale z nią współgrającego (np. olej jojoba). Delikatna, wrażliwa skóra chętniej powita w pielęgnacji olej ze słodkich migdałów niż arganowy.