Jeśli mowa o najbardziej uciążliwych dolegliwościach, to bez wątpienia zaliczyć można do nich migrenę. Jej objawy są często bardzo różne, a jej leczenie – trudne i nie zawsze skuteczne. Często niezwykle trudne jest ustalenie jej bezpośrednich przyczyn.
Czym jest migrena?
Migrena to intensywny ból głowy, który zwykle odczuwany jest jako pulsujący lub pulsujący ból po jednej stronie głowy i może trwać do 72 godzin. Wraz z bólem głowy mogą wystąpić nudności, wymioty lub wrażliwość na światło i dźwięk.
Leki mogą pomóc złagodzić ból i inne objawy, a nawet zapobiegać niektórym migrenom. Pomocne mogą być również strategie radzenia sobie z chorobą i zmiana stylu życia.
Informacje ogólne
Migreny są rodzajem nawracającego bólu głowy. Mogą one być tak silne, że ból jest upośledzający i obniża jakość życia dotkniętych nimi osób.
Migrena jest jedną z najczęstszych chorób na świecie, dotykającą około 15% ludzi.
Migrenowe bóle głowy zazwyczaj pojawiają się po raz pierwszy w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. Mogą występować sporadycznie lub kilka razy w miesiącu – częstotliwość jest różna. Szczyt zachorowań przypada na 30. rok życia, a w późniejszym okresie stają się rzadsze i mniej dotkliwe.
Co istotne, kobiety są trzykrotnie bardziej narażone na migrenowe bóle głowy niż mężczyźni. Skłonność do migreny wydaje się być dziedziczna, tzn. migrena występuje w rodzinie.
Niezwykle pomocna w łagodzeniu bólów głowy może okazać mata do masażu. Tego rodzaju urządzenia znajdziesz w sklepach internetowych. Medwil to miejsce, w którym znajdziesz również inne, przydatne produkty, takie jak Philips Bodygroom 5000.
Przyczyny
Dokładny mechanizm powstawania migreny nie jest znany. Obecna teoria głosi, że jest to zaburzenie funkcjonowania nerwów i naczyń krwionośnych w mózgu.
Ataki migreny mogą być wywołane przez czynniki dietetyczne, hormonalne, emocjonalne, fizyczne i środowiskowe, w tym:
- Pewne bodźce sensoryczne, takie jak głośne dźwięki, jasne światła, silne zapachy lub perfumy, palenie tytoniu i narażenie na bierne palenie
- Nagłe intensywne ćwiczenia lub inny wysiłek fizyczny, w tym aktywność seksualna
- Stres i niepokój w pracy lub w domu
- Zmiany wzorców snu, takie jak zbyt duża lub zbyt mała ilość snu
- Picie alkoholu
- Niektóre pokarmy, w tym czekolada, dojrzałe sery, słone pokarmy, pokarmy fermentowane i mięsa zawierające azotany (np. bekon, hot-dogi, salami)
- Dodatki do żywności, takie jak glutaminian monosodowy (MSG) i sztuczne słodziki
- Opuszczanie posiłków lub poszczenie
- Zmiany poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego lub stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i / lub hormonalnej terapii zastępczej
- Zmiany w środowisku, np.: zmiana pogody lub ciśnienia atmosferycznego
Oznaki i objawy
Głównym objawem migreny jest zwykle ból głowy, który nasila się przy poruszaniu się i jest upośledzający, tzn. uniemożliwia wykonywanie normalnych czynności.
Atak migreny może przebiegać w czterech fazach, których oznaki i objawy mogą się nakładać.
Diagnoza
Nie ma specyficznego testu do zdiagnozowania migreny. Aby postawić diagnozę, lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi wywiad medyczny i będzie musiał zidentyfikować wzorzec powtarzających się bólów głowy i wszelkie związane z nimi objawy.
Prowadzenie dziennika ataków migreny może pomóc w diagnozie i leczeniu. W dzienniku migreny należy odnotować datę, godzinę i aktywność, kiedy migrena się zaczęła, jak długo trwała, objawy, wszelkie przyjmowane leki i ich skutki.
Lekarz rodzinny może również zalecić wykonanie badań w celu wykluczenia innych możliwych przyczyn bólu głowy, jeśli dolegliwości są nietypowe, złożone lub nagle się nasiliły.