Home > Kosmetyki > Magiczna moc kwasu hialuronowego. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Magiczna moc kwasu hialuronowego. Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy (HA) zyskał popularność dzięki swoim magicznym właściwościom. Początkowo zaczęto go wykorzystywać w medycynie, w celu leczenia między innymi chorób nowotworowych lub reumatologicznych. Z czasem został doceniony także w kosmetyce. Dziś, tak zwany “eliksir młodości” stanowi jeden z najmodniejszych składników produktów kosmetycznych. Dlaczego?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, która pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu, występuje w organizmie. W ludzkim ciele jest jej około 15 gramów. Najwyższe stężenie kwasu hialuronowego znajduje się w skórze oraz mazi stawowej. Ponadto można go znaleźć w macierzy zewnątrzkomórkowej, ciele szklistym oka, tkance mózgowej oraz pępowinie. Co ciekawe, HA występuje również w ściankach komórkowych bakterii, a jego budowa jest niemal jednakowa, jak budowa HA ludzkiego. Dlatego też substancja pozyskiwana na przykład ze Streptococcus nie wpływa negatywnie na pracę układu immunologicznego. Obecnie ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na kwas HA jest on w dużej mierze otrzymywany właśnie z rozmaitych szczepów bakterii.

Jak działa kwas hialuronowy?

Najwięcej kwasu hialuronowego magazynuje ludzka skóra. W naszym organizmie to właśnie 50% całego hialuronianu sodu znajduje się w przestrzeni międzykomórkowej naskórka. Jest to drugi po kolagenie najważniejszy jej składnik. Dzięki niemu skóra pozostaje odpowiednio nawodniona. A to dlatego, że HA ma niesamowitą zdolność do wiązania cząsteczek wody i zatrzymywania ich wewnątrz organizmu. Zatem duży zapas kwasu hialuronowego w skórze zapewnia jej odpowiedni poziom wilgoci, a co z tym idzie piękny i zdrowy wygląd. Bo jak powszechnie wiadomo – nawodniona skóra, to młoda skóra.

Jednak poza doskonałymi zdolnościami nawadniającymi kwas hialuronowy wykazuje się także innymi właściwościami – wzmacnia barierę ochronną skóry, a także zabezpiecza ją przed przenikaniem rozmaitych substancji szkodliwych oraz bakterii. Ponadto, w dużym stopniu odpowiada także za naturalne procesy biochemiczne zachodzące w skórze właściwej i naskórku, przyspiesza gojenie się ran, a także opóźnia proces fotostarzenia się skóry wywołany nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe.

Kwas hialuronowy, jako naturalny składnik naszej skóry wyróżnia się wieloma wspaniałymi właściwościami. Jednak jego stężenie wraz z nieustannym wpływem czasu zaczyna maleć. W efekcie spowolnionych mechanizmów biosyntezy oraz działania różnych enzymów i wolnych rodników, gdy zwiększają się nasze lata, ilość HA maleje. Wówczas skóra nadmiernie tracąc wilgoć staje się sucha, wiotka i skłonna do powstawania zmarszczek.

Jak wykorzystywany jest kwas hialuronowy w kosmetyce?

Magiczne właściwości kwasu hialuronowego zostały docenione nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych składników preparatów kosmetycznych. Półki aptek, sklepów i drogerii aż uginają się od mnogości rozmaitych kremów zawierających HA. Najczęściej są to produkty nawilżające i anti-aging. Bardzo dużo jest także preparatów o działaniu przeciwzmarszczkowym. Nic w tym dziwnego, bowiem kwas hialuronowy wiążąc cząsteczki wody tworzy w miejscu zmarszczek swoiste “wałeczki”, które skutecznie usuwają niechciane fałdy czy bruzdy. Jednym z takich produktów jest hialuronowe serum Revitalift Filler marki L’Oreal Paris.

Poza tym hialuranian sodu coraz częściej wykorzystywany jest także do zabiegów kosmetycznych, które stosuje się również do redukcji zmarszczek, a także do powiększania ust. Efekt zabiegu za pomocą usieciowionego żelu hialuronowego utrzymuje się do roku. Trwałe zmiany na skórze nie są możliwe, ponieważ HA jest składnikiem, który po pewnym czasie ulega naturalnemu rozkładowi.

Kto powinien stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kosmetyki z kwasem hialuronowym przeznaczone wyłącznie do dojrzałego typu skóry. Dermatolodzy na ogół przestrzegają młode osoby przed używaniem tego typu preparatów. Czasem zdarza się, że lekarze zalecają terapię kwasem HA osobom z bardzo suchą cerą, przepisując im kosmetyki nawilżające wzbogacone właśnie o ten magiczny składnik. Kwas hialuronowy doskonale wiąże cząsteczki wody, dzięki temu nie tylko wspomaga odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego, ale także wspiera zatrzymywanie wilgoci w głębokich warstwach naskórka. Dzięki niemu skóra szybko odzyska utraconą miękkość, gładkość i elastyczność.

Jak wybrać najlepszy krem z kwasem hialuronowym?

Większość dostępnych kremów zawiera kwas hialuronowy w stężeniu jednoprocentowym. Jest to optymalne rozwiązanie, które z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Jednak poza zwróceniem uwagi na występowanie w składzie danego kosmetyku HA, ważne jest także sprawdzenie czy występują w nim także inne substancje wspomagające, takie jak witaminę A, E oraz C. Często zdarza się także, że dobre kremy z kwasem hialuronowym zawierają ekstrakty z ziół tymianku lub rumianku. Są to substancje, które wspomogą walkę ze zmarszczkami, a także świetnie radzą sobie z nadmierną suchością skóry.

Należy jednak pamiętać, że kwas hialuronowy zawarty w kremach nie działa od razu. Oczekiwane efekty pojawią się tylko jeśli uzbroimy się w cierpliwość i regularnie będziemy używać danego produktu.

Jeśli chcesz poznać więcej kosmetyków z kwasem hialuronowym, odwiedź stronę internetową: http://www.lorealparis.pl/.