Home > Dom > Jaki odkurzacz wybrać?
odkurzanie

Jaki odkurzacz wybrać?

Wbrew pozorom, wybór odkurzacza nie jest takim prostym zadaniem. Dlatego najlepiej będzie, jeżeli przed zakupem zapoznamy się z różnymi możliwymi opcjami i dopiero wtedy zadecydujemy, która będzie najodpowiedniejsza do naszego mieszkania.

Rodzaje odkurzaczy

rowenta-odkurzacz-bezworkowyWedług najczęściej spotykanego podziału odkurzaczy, opierającego się na systemie odkurzania, wyróżniamy: odkurzacze workowe, bezworkowe, cykolonowe oraz wielofunkcyjne. Odkurzacze workowe, to najbardziej tradycyjne spośród wszystkich dostępnych sprzętów. Ich nazwa wynika z tego, że posiadają wymienialne worki (papierowe lub materiałowe), w których zbierają się wszystkie zanieczyszczenia. Nadal chętnie je wybieramy ze względu na niską ceną oraz łatwość obsługi. Ich wadą jest jednak konieczność sprawdzania, czy worek nie jest przepełniony oraz spadek ssania, gdy taka sytuacja ma miejsce. Co więcej, odkurzacze workowe nie zbierają pyłów i różnego rodzaju alergenów. Z kolei w odkurzaczach bezworkowych, jak sama nazwa wskazuje, nie ma worka, a brud zbiera się w plastikowym pojemniku. Takie zbiorniki należy systematycznie opróżniać i myć, pamiętając także o wyczyszczeniu, znajdującego się w nich filtra. Niewątpliwą zaletą odkurzaczy bezworkowych (np. Rowenta) jest to, że pochłaniają pyły i alergeny. Odkurzacze wielofunkcyjne działają na dwa sposoby – suchy oraz mokry. Ich ogromnym plusem jest wiele opcji możliwych do wykorzystania – są dostosowane nie tylko do odkurzania, ale także do prania dywanów, mebli, a nawet mycia okien. Dodatkowo, dzięki nim pozbędziemy się pyłów i substancji alergennych. Do minusów odkurzaczy wielofunkcyjnych zaliczyć można ich wielkość.

Parametry

Zakup odkurzacza niestety nie kończy się na wyborze jego rodzaju. Bardzo ważne są także parametry, które koniecznie musimy sprawdzić. Należą do nich: moc, poziom hałasu i rodzaj filtra. Charakterystyka mocy odkurzacza może opierać się na: mocy silnika (zazwyczaj od 1200 watów do 2500 watów), mocy ssania (od 200 watów do 500 watów) i mocy własnej odkurzacza (suma poprzednich wartości). Do przeciętnej wielkości mieszkania z dywanami powinniśmy poszukać odkurzacza z minimalną mocą 1600 watów. Aczkolwiek należy zwrócić uwagę na rodzaj dywanów – im większa gęstość, tym większe zapotrzebowanie na wyższą moc odkurzacza. Jeżeli chodzi o poziom hałasu, to przeciętny odkurzacz wydaje dźwięk o natężeniu od 68 do 80 decybeli. Trzeba przy tym pamiętać, że od 65 decybeli zaczyna się dźwięk szkodliwy dla naszego słuchu. Wybierajmy zatem te odkurzacze, które pracują najciszej. Odkurzacze posiadają następujące rodzaje filtrów: wlotowe oraz wylotowe. Najczęściej są one wykonane z tkaniny lub papieru. Nieco rzadziej spotykamy się z cyklonami, filtrami wodnymi oraz antyalergicznymi.