Home > Ćwiczenia > Jak wybrać buty trekkingowe?

Jak wybrać buty trekkingowe?

Popularność górskich wędrówek ciągle rośnie. Coraz częściej rezygnujemy z weekendu w mieście na rzecz spędzania czasu na łonie natury. To najlepszy sposób na odpoczynek, ale też na ruch na świeżym powietrzu. Ruszając w góry lub na pieszą wędrówkę warto jednak odpowiednio się przygotować. Absolutna podstawa to odpowiednie buty, dlatego dziś podpowiemy, jak dobrać buty trekkingowe.

Jakie buty trekkingowe wybrać?

Koncentrując się na wyborze odpowiednich butów trekkingowych, musisz zastanowić się najpierw, jak będzie wyglądała Twoja przygoda z górskimi wędrówkami. Inne buty musisz wybrać na łatwe szlaki czy wędrówki po nizinach, a inne na trudniejsze warunki na dużej wysokości. Istotne jest także to, jakie warunki pogodowe najczęściej będą Ci towarzyszyć podczas trekkingu.

Najbardziej uniwersalny wybór to tak zwane buty trzysezonowe. Stworzone z mieszanki skóry zamszowej, tkaniny i specjalnej membrany buty są dobrym wyborem także w trudnych, deszczowych warunkach. Pozwalają skórze oddychać, są lekkie i wodoodporne, dlatego nadają się na wycieczki od wiosny aż po jesień. Na suche i ciepłe warunki możesz wybrać także skórzane buty bez membrany: są wygodne, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. W konfrontacji z deszczem są jednak na przegranej pozycji – niestety nie wysychają zbyt szybko.

Jak wybrać buty trekkingowe na zimę?

Zimą góry są szczególnie piękne, ale też niebezpieczne i bardziej wymagające. W tym trudnym czasie trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort. Wybierając buty trekkingowe, koniecznie postaw na modele z wysokiej jakości skóry (licowej lub nubukowej), które w zestawie z membraną zapewnią Ci doskonałą izolację termiczną oraz wysoką wodoodporność. Nadają się one zatem także na wędrówki w wilgotnym terenie. Nie są one natomiast trafionym wyborem na lato, ponieważ może nam być w nich za gorąco. Plusem jest niewątpliwie ich duża wytrzymałość oraz łatwość utrzymania obuwia w czystości.

Jak dobrać buty trekkingowe – perfekcyjna podeszwa

Dokonałeś już wyboru cholewki – a jak dopasować podeszwę? Kluczem jest jej odpowiednia sztywność. Tutaj ponownie musisz zastanowić się, jaką trudność szlaków planujesz wybierać. Im trudniejszy szlak, tym sztywność podeszwy powinna być wyższa. Wyróżniamy trzy stopnie sztywności: jakie buty trekkingowe wybrać dla Twoich potrzeb?

  • Podeszwa elastyczna jest najlepsza dla początkujących i osób planujących rekreacyjne wycieczki na łagodnych trasach.

  • Podeszwa lekko usztywniona sprawdzi się na nieco bardziej wymagających, popularnych szlakach.

  • Podeszwa mocno usztywniona wskazana jest dla osób wędrujących z ciężkim plecakiem, zaawansowanych, które wybierają trasy o sporej trudności.

Odpowiednio dopasowana sztywność podeszwy zapewni Ci wygodę, ułatwi wędrówkę oraz ochroni przed kontuzjami.

Rozmiar ma znaczenie, czyli jak wybrać buty trekkingowe?

Masz już odpowiednią cholewkę i podeszwy – pozostała zatem kwestia odpowiedniego rozmiaru. Obuwie na górskie wędrówki musi być wygodne i komfortowe, dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Producenci obuwia trekkingowego często wykorzystują odmienną rozmiarówkę, dlatego wybór nie będzie łatwy. Jak dobrać buty trekkingowe, jeśli chodzi o rozmiar?

Kupując buty przez Internet, skorzystaj z prostej metody zmierzenia stopy. Wystarczy kartka A4 i pisak. Kartkę powinieneś przyłożyć krótszą krawędzią do ściany i stanąć na niej tak, by pięta także dotykała ściany. Obrysuj stopę i zmierz najbardziej wysunięte punkty od pięty, aż po palce. Najlepiej dokonać pomiaru po południu, kiedy stopy są już nieco zmęczone i „rozchodzone”. Koniecznie dodaj kilka milimetrów, które zapewnią przestrzeń na ciepłą skarpetę. W przypadku butów na trudne warunki może to być nawet zapasowy centymetr.

Po odebraniu paczki wystarczy przymierzyć buty i pospacerować. Musisz czuć się pewne, but powinien stabilnie trzymać stopę, a jakikolwiek dyskomfort oznacza, że lepiej wybrać inny model. Jeśli jest Ci wygodnie, nie pozostaje nic innego, jak tylko zaplanować górską wędrówkę.

Męskie buty trekkingowe na sport-shop.pl