Home > Uroda > Depilacja laserowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Depilacja laserowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Golenie nóg, pach i okolic bikini zwykłą maszynką czy depilatorem jest czasochłonne i bywa bolesne. Pojawiają się podrażnienia, nieestetyczne kropki, których trudno się pozbyć, reakcje alergiczne, wrastające włoski, a nawet zapalenie mieszków włosowych. Wszystkie te problemy eliminuje jednak depilacja laserowa (zwana również epilacją), uważana obecnie za najskuteczniejszą metodę usuwania niechcianego owłosienia.

Na czym polega zabieg?

Depilacja laserem opiera się na zjawisku fototermolizy. Laser wysyła wiązkę promieni, które pochłonięte zostają przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych, a następnie zamienione na energię cieplną. Ciepło uszkadza cebulki włosów, dzięki czemu włosy nie odrastają.

Laserowe usuwanie owłosienia uważane jest za zabieg kosztowny – aby przyniósł stuprocentowe efekty, musi zostać powtórzony kilkukrotnie. Wpływa na to jednak biologia. Włosy rosną w różnym tempie i w momencie zabiegu każdy znajdować się może w innej fazie: wzrostu albo spoczynku lub w fazie przejściowej. Energia świetlna lasera działa jedynie na aktualnie rosnące włoski. Pomiędzy kolejnymi sesjami należy więc robić kilkutygodniowe przerwy.

Jak wygląda depilacja leserem?

Każdy zabieg poprzedzony zostaje konsultacją. Przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej są wszelkiego rodzaju infekcje, choroby skóry, świeża opalenizna czy stosowanie leków i ziół światłouczulających. Po przeprowadzeniu wywiadu kosmetolog ocenia typ skóry i włosów, na podstawie którego ustala moc lasera, a następnie wykonuje próbę uczuleniową. Laserowe usuwanie owłosienia warto wykonać w sprawdzonym gabinecie, cieszącym się popularnością i mającym dobre rekomendacje.

Zabieg nie jest bolesny, choć może powodować uczucie szczypania lub kłucia. Osoby wrażliwsze na ból lub epilujące delikatne miejsca, między innymi pachwiny, zazwyczaj korzystają z maści znieczulających. Czas depilacji zależy od powierzchni naświetlanego miejsca – epilacja pach lub bikini trwa około 15 minut, nóg natomiast nawet dwie godziny. Po zabiegu nie można stosować gorących kąpieli, podrażniać skóry (stosując peelingi czy nawet wycierając szorstkim ręcznikiem) ani jej opalać (do trzech tygodni po zabiegu).

Jak się przygotować?

Depilację laserową należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Osoby leczące trądzik już pół roku przed zabiegiem powinny przerwać kurację doustną retinoidami. Ponad miesiąc wcześniej należy zrezygnować z opalania się – na słońcu, w solarium, a nawet balsamami brązującymi, a także z depilacji (depilatorem, pęsetą czy woskiem). Cztery tygodnie przed trzeba przerwać leczenie lekami i ziołami światłouczulającymi oraz stosowanie kremów z witaminą A i C, retinoidami i kwasami owocowymi. Kilka dni wcześniej można nawilżać i natłuszczać skórę, choć w dniu zabiegu powinna być czysta, nieposmarowana i ogolona zwykłą maszynką.