Home > Odchudzanie > Czy woda faktycznie wspomaga odchudzanie?

Czy woda faktycznie wspomaga odchudzanie?

Podejmując decyzję o przejściu na dietę, często możemy usłyszeć komentarze takie jak „jedz mniej”, „zadbaj o trening” czy „pij dużo wody”. To ostatnie stwierdzenie przynosi na myśl wiele pytań, poddając wątpliwość, czy spożywanie wody ma znaczący wpływ na redukcję masy ciała. Czy uczucie wypełnienia żołądka, które niweluje ochotę podjadania to jedyny czynnik odchudzającego działania wody?

Woda to podstawa

Podstawowym, zarazem najważniejszym składnikiem życia na ziemi jest woda. Wypełnia niemal każdą komórkę ciała człowieka, stanowiąc ok. 70% procent naszego organizmu. Brak jej odpowiedniej ilości powoduje bardzo poważne skutki zdrowotne, a w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią. Odwodnienie objawia się złym samopoczuciem, pogorszoną sprawnością fizyczną i umysłową a także spadkiem koncentracji. Woda, to podstawa profilaktyki układu moczowego, pokarmowego czy prawidłowy stan skóry. Zalecenia dotyczące ilości spożywanej wody wahają się w granicach 1,5-2 litrów dziennie, dla zdrowej, dorosłej osoby. Na podaż ma bowiem wpływ wiek, płeć, stan fizjologiczny i aktywność fizyczna.

Czy woda odchudza?

Wydawałoby się, że główną zależność między utratą wagi a zwiększonym piciem wody jest większe uczucie wypełnienia, które eliminuje chęć podjadania. Liczne obserwacje zmobilizowały jednak środowisko naukowe do badań, które wykazały, że nie jest to jedyny czynnik tego działania. Woda jako jedyny napój spożywany w ciągu dnia, skutkowała obniżeniem dobowej kaloryczności badanych nawet o kilkanaście procent; nie zaobserwowano również rekompensacji kalorii deficytowych. Rezygnacja z soków, słodkich napojów czy herbaty z cukrem może „zaoszczędzić” nawet 300 kcal.

Ponad to, spożycie wody bezpośrednio wpływa na zwiększone utlenianie kwasów tłuszczowych, ze względu na brak dostarczonych z nią kalorii. Dzięki temu, nie wywołuje się wyrzutu insuliny, który skutecznie wpływa na hamowanie utleniania tych kwasów.

Przy wyborze wody postawmy na tę mineralną lub źródlaną. Odpowiednie nawodnienie zapewni regularne popijanie małych ilości w ciągu dnia. Smukła sylwetka to również wynik odpowiedniego odżywiania, dlatego zadbaj o już dziś o skuteczną dietę wspomagającą odchudzanie!