Home > Ciąża > Czy to już ciąża?
Objawy ciąży

Czy to już ciąża?

Ciąża to dla jednych obawa przed najgorszym, a dla innych niedoczekane pragnienie. O objawy często pytają się kobiety zarówno te zniecierpliwione jak i te wystraszone. Dziecko to bez wątpienia duża odpowiedzialność i diametralna zmiana życia. Mowa oczywiście o pierwszym dziecku, kiedy rodzicielstwo i ciąża jest dla obojga jedną wielką zagadką. Jedno jest pewne, sama ciąża to wielkie wyzwanie dla kobiecego organizmu, który daje pewne sygnały, że zachodzą duże zmiany. Kiedy należy wypatrywać pierwszych objawów? Czy wszystkie są jednoznaczne?

Pierwszy sygnał

Zarówno panie, które oczekują dziecka, jak i te kompletnie zaskoczone powinny zachować spokój, kiedy zauważą jakieś zmiany. Tak na prawdę typowe objawy ciąży pojawiają się dopiero w drugim miesiącu, są jednak kobiety, które twierdzą, że wiedziały od samego początku. Od czego to zależy? Każdy organizm jest inny, nawet podobne symptomy mogą objawiać się w różnym nasileniu, innej kolejności. Wszelkie objawy ciąży są względne. Jednym z pierwszych sygnałów, które powinny dać do myślenia jest brak okresu, zwłaszcza u kobiet, które miesiączkują regularnie. Oczywiście nie musi być to zwiastun małego dzidziusia. Zatrzymanie miesiączki może oznaczać różne schorzenia, jak zapalenie dróg moczowych, infekcja intymna o różnym podłożu lub przemęczenie, długotrwały stres, niedożywienie. Jeżeli okres nie pojawia się ponad tydzień i nigdy się to nie zdarzało, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, który oceni sytuację i skieruje nas na badania.

Inne objawy

Wiele kobiet jest tak zapracowana, że nie zwracają uwagi na drobne zmiany. Czasami nawet przy ciąży może pojawić się krwawienie, które nie ma nic wspólnego z miesiączką. Panie, które mają nieregularne cykle często są tak wprowadzane w błąd. W drugim miesiącu pojawiają się mdłości, zasłabnięcia i omdlenia związane z niedoborem witamin i związków mineralnych. To mogą być również objawy anemii, która często występuje u kobiet w ciąży. Inne symptomy to wrażliwe i bolące piersi, zmęczenie, senność i zmiany apetytu. Legendarny korniszony z czekoladą wcale nie jest reguła, niektóre panie mają zachcianki, niektóre wcale nie mogą jeść chociażby z powodu mdłości. Dla niecierpliwych lub zestresowanych pań są testy ciążowe dostępne w każdej aptece. Takie testy są bardzo wrażliwe, wykrywają w moczu obecność hormonu HCG (produkowanego przez tkanki zarodka) już po tygodniu od prawdopodobnego zapłodnienia. Najważniejsze jest zachowanie spokoju, ciąża to nie koniec świata, a nerwy i stres z pewnością nie służą dziecku i przyszłej mamie.