Home > Zdrowie > Czy odtrucie narkotykowe w domu jest możliwe?

Czy odtrucie narkotykowe w domu jest możliwe?

Narkotyki potrafią zupełnie zrujnować zdrowie i życie. Nie tylko wyniszczają organizm oraz psychikę, ale także negatywnie wpływają na relacje z otoczeniem i bliskimi osobami. W krótkim czasie osoba uzależniona traci wszystko. Czy istnieje jednak metoda, która pozwala na własną rękę uwolnić się z tego nałogu? Wyjaśniamy czy odtrucie narkotykowe w domu jest możliwe!

Osoby uzależnione zazwyczaj wzbraniają się przed leczeniem ambulatoryjnym. Nawet jeśli w pewnym momencie wykazują wolę zerwania z nałogiem, kliniki kojarzą im się jedynie z izolacją, nieprzyjemnymi zabiegami itp. Wielu narkomanów próbuje więc samodzielnie wyjść z uzależnienia. Czy jednak odtrucie narkotykowe w domu ma sens?

Na czym polega odtrucie narkotykowe w domu?

Odtrucie narkotykowe w domu zwykle przebiega według jednego z dwóch scenariuszy: całkowicie samodzielnej terapii lub kuracji przy wsparciu lekarza przychodzącego na wizyty domowe. Chory przyjmuje wtedy odpowiednio dobrane leki, które przyspieszają usuwanie szkodliwych substancji z organizmu oraz łagodzą objawy związane z syndromem abstynencyjnym. Pacjent często otrzymuje także niezbędne mikroelementy, które wspomogą przywrócenie równowagi w jego organizmie. Odpowiednie środki uzyskuje się od lekarza lub ze specjalnej kliniki. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ chce zachować swój problem w tajemnicy przed osobami z bliskiego otoczenia lub obawia się pobytu w szpitalu/klinice.

Czy odtrucie narkotykowe w domu jest skuteczne?

Teoretycznie odtrucie narkotykowe w domu jest możliwe, ale szanse na powodzenie są niewielkie. Chory nie jest stale nadzorowany, więc może w każdej chwili złamać się i sięgnąć po narkotyki. Nawet bliscy nie zawsze będą w stanie upilnować osobę doprowadzoną na skraj wytrzymałości przez syndrom odstawienny. Wiele objawów tego stanu może też przebiegać bardzo gwałtownie i wymagać interwencji lekarza. Ataki paniki, psychozy i silne bóle są niezwykle częste, ale zazwyczaj różnią się w zależności od zażywanych środków. W przypadku heroiny zły stan pacjenta może utrzymywać się aż do 8 dni! Co więcej, odtrucie narkotykowe w domu jest potencjalnie niebezpieczne – uzależniona osoba może źle dawkować sobie przepisane leki.

Detoks narkotykowy w domu a w klinice

Szanse powodzenia detoksu narkotykowego w domu wynoszą niewiele, bo ok. 50%. W specjalnej klinice rosną już do ponad 90%, więc różnica jest ogromna. Pobyt w takim miejscu nie jest też wcale tak nieprzyjemny, jak mogłoby się wydawać. Jest to także zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie – pacjent jest zakwaterowany w komfortowych warunkach, pod całodobową opieką personelu medycznego. Terapia w takiej formie pozwala skrócić czas odtruwania do minimum, przy najlepszych i najzdrowszych rezultatach. Po wszystkim chory uzyska wskazówki, jakie kroki powinien dalej podjąć, by zupełnie wyzdrowieć.

Detoks narkotykowy w domu jest możliwy, ale to bardzo ryzykowne rozwiązanie. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie pomocy, zadzwoń na całodobowy numer: 537 677 773. Specjaliści z Detoks Fenix pomogą Ci sprawnie uporać się z nałogiem!

Materiał partnera