Home > Kosmetyki > Sposoby na posłoneczne przesuszenie skóry

Sposoby na posłoneczne przesuszenie skóry

Zażywanie kąpieli słonecznych to samo zdrowie! Polecają je lekarze wszystkich dyscyplin, jako skuteczne remedium na wiele problemów dzieci i dorosłych. Jeśli jednak przebywałeś na słońcu odrobinę za długo efekt może być odwrotny do zamierzonego – Twoja skóra na pewno Ci o tym przypomni.

Charakterystyka skóry przesuszonej

Skutki przesuszenia skóry są szczególnie odczuwalne podczas ciepłych i słonecznych dni o małej wilgotności, dlatego problem ten najczęściej zauważalny jest latem. Nie oznacza to, że nie można nabawić się go zimą. O przesuszeniu mówimy wówczas jeśli stan naszej skóry – zarówno twarzy, jak i całego ciała, wyraźnie się pogorszył. Odczuwana jest wówczas szorstkość, uczucie ściągnięcia i napięcia. Może pojawić się łuszczenie lub zaczerwienienie skóry, a także okresowe swędzenie. Utrata elastyczności czy ziemisty kolor występujący mimo posiadanej opalenizny także świadczy o nadmiernej utracie wody przez tkanki.

Przesuszenie powstaje wówczas, jeśli ze skóry odparowuje więcej wody niż dostarcza się jej od wewnątrz – dlatego picie dużej ilości płynów podczas ekspozycji na słońce jest tak ważne. Jednak przesuszenie zaczyna się zazwyczaj od naskórka. Jeśli w jego strukturze, a konkretnie w płaszczu lipidowym skóry, który jest naturalną barierą ochronną, występują ubytki – skóra ulega wysuszaniu. Płaszcz ten ma właściwości higroskopijne, czyli przyciąga wodę z otoczenia, zatrzymuje ją wewnątrz komórek i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu. Długie przebywanie na pełnym słońcu może go uszkodzić. To jest bezpośrednią przyczyną przesuszenia skóry.

Uszczelnienie płaszcza lipidowego

Wbrew obiegowej opinii nawodnienie skóry nie polega na zanurzenie jej w wodzie. Jeśli warstwa ochronna skóry jest uszkodzona zabiegi takie nie przyniosą rezultatów. Podstawową czynnością jest zatem dostarczenie jej składników, które pozwolą na odbudowanie warstwy lipidowej naskórka. Jak tego dokonać?

Należy skorzystać z preparatów, które przeznaczone są do intensywnego nawilżania skóry, a szczególnie z tych, które skierowane są do skóry przesuszonej. Najlepiej szukać kosmetyków z dodatkiem jednego ze składników, takich jak:

  • gliceryna,
  • mocznik,
  • allantoina itp.

Drogeryjne półki pełne są produktów przeznaczonych dla suchej skóry. Produkt, który wybierzemy powinien spełniać kilka wymogów. Firma Mixa przekonuje, że dobry produkt przeciw przesuszeniu skóry musi zawierać składnik natłuszczający, po drugie – powinien wpływać na łagodzenie podrażnień, a po trzecie – powinien mieć lekką, łatwo wchłanialną konsystencję.

Pielęgnacja naturalna

Oprócz produktów drogeryjnych dobrym rozwiązaniem są także kosmetyki w 100% pochodzące z natury. Warto zainteresować się np. olejem kokosowym, masłem karite czy oliwą z oliwek. Przydatne będą także wszelkie maski nawilżające z siemieniem lnianym, a nawet bananem czy płatkami owsianymi.

Składniki te można nakładać i wsmarowywać bezpośrednio w wysuszoną skórę. Równie dobre wyniki da połączenie ich w maskach czy peelingach. Najważniejsze w usuwaniu skutków przesuszenia posłonecznego jest regularna i systematyczna pielęgnacja. Warto skorzystać z starodawnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wykorzystanie ziół, produktów spożywczych czy roślinnych niesie ze sobą wiele korzyści, także zdrowotnych.

Działania dodatkowe

Jeśli zależy nam na szybkiej regeneracji skóry i przywróceniu jej odpowiedniego poziomu nawilżenia najlepszym wyjściem będzie stosowanie terapii łączonej. Użycie produktów drogeryjnych, wspomagane pielęgnacją naturalną, unikanie ekspozycji na słońce oraz spożywanie zwiększonej ilości wody i innych płynów dadzą najlepsze i najszybsze efekty.

Co jeszcze warto włączyć do planu naprawczego skóry?

Wskazana jest odżywianie skóry od środka. W tym celu, oprócz przyjmowania ok 2 litrów wody dziennie, warto spożywać naturalne oleje, takie jak olej lniany czy oliwa z oliwek. Pomocne będą także suplementy diety i tzw. super foods oraz warzywa i owoce.

Więcej informacji na regeneracji skóry przesuszonej za pomocą produktów drogeryjnych można odnaleźć na:
http://www.mixa.com.pl/produkty/cialo/21-lekkie-mleczko-do-ciala.

Dodaj swoją opinię

Adres email nie będzie publikowany. Wypełnij wymagane pola *

*