Home > Uroda > Osocze w medycynie estetycznej

Osocze w medycynie estetycznej

Powszechnym pragnieniem człowieka stała się chęć zatrzymania czasu oraz spowolnienie procesów starzenia. Coraz większa rzesza kobiet, a także i mężczyzn, poszukuje niechirurgicznych i małoinwazyjnych metod, które korzystnie wpłynęłyby na wygląd ich skóry. Wśród cenionych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej stały się iniekcje z osocza bogatopłytkowego. Bowiem od dawna krew oraz jej składniki są szeroko wykorzystywane w medycynie, jednak nowym trendem jest wykorzystanie jej w medycynie estetycznej. Dzięki możliwości pobierania osocza z małej ilości własnej krwi pacjenta, uzyskuje się skuteczny klinicznie koncentrat o wysokim stężeniu płytek krwi. Tak zwane osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w celach terapii anti-aging oraz rewitalizacji skóry.

 Czym jest osocze bogatopłytkowe?

 Osocze, czyli roztwór, w którym zawieszone są elementy morfotyczne, stanowi ok. 55%  objętości krwi. Jest ono wodnym roztworem przeróżnych białek, cukrów, elektrolitów czy tłuszczów, a także wielu innych składników. Głównym zadaniem osocza w organizmie jest dostarczenie niezbędnych składników odżywczych komórkom ciała oraz usuwanie z nich zbędnych produktów przemiany materii. Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma – PRP) to preparat krwiopochodny, który jest otrzymywany z krwi żylnej pacjenta przed zabiegiem, a następnie poddawany specjalnej obróbce. Taki preparat zawiera wysoką liczbę płytek krwi (ponad 1 mln w 1 l osocza), a także istotne czynniki wzrostu biorące udział m.in. w regeneracji czy stymulacji proliferacji (namnażanie) komórek. Osocze bogatopłytkowe to tak na prawdę koncentrat płytek krwi pacjenta, zawartych w stosunkowo małej objętości osocza.

Właściwości osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim skoncentrowanej zawartości płytek krwi. Do głównych zdań trombocytów w organizmie należy udział w procesach krzepnięcia krwi, rozpuszczania skrzepów czy uszczelniania uszkodzonych naczyń krwionośnych. Ponadto, komórki te zawierają ziarnistości, w których znajduje się wiele substancji biologicznie czynnych uczestniczących m.in. w procesie regeneracji i gojenia się. Są one bogatym źródłem czynników wzrostu, cytokin, chemokin, a także wielu innych biomolekuł niezbędnych w procesach regeneracji i naprawy tkanek.

Drugim istotnym składnikiem osocza bogatopłytkwoego są czynniki wzrostu. Wśród nich do najważniejszych należy płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-beta), czynnik wzrostu naskórka (EGF) i naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu (VGF). Czynniki wzrostu, będące białkami lub peptydami, uczestniczą w wielu procesach regeneracyjnych i naprawczych. Wpływają one na powstawanie i wzrost naczyń krwionośnych, uczestniczą w procesie naskórkowania, czy warunkują wzrost i różnicowanie się komórek, a także wytwarzanie nowego kolagenu. Podsumowując powyższe, osocze bogatopłytkowe podane pacjentowi umożliwia otrzymanie znaczących korzyści terapeutycznych, w zależności od miejsca jego iniekcji.

 Gdzie wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?

Zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego są z powodzeniem stosowane w wielu dziedzinach medycyny, a korzyści wynikające z jego zastosowania dobrze udokumentowane. Jest ono z powodzeniem wykorzystywane w ortopedii m.in. w leczeniu zmian w obrębie ścięgien, więzadeł oraz mięśni czy rekonstrukcji kostnej. Ponadto stosuje się je w stomatologii i okulistyce, aby wspomóc regenerację i gojenie się ran, czy kardiochirurgii w  celu redukcji ilości transfuzji krwi. Osocze bogatopłytkowe jest również bardzo chętnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, głównie do regeneracji skóry.

Medycyna estetyczna

Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w walce ze starzeniem się skóry. W tym celu stosuje się je w postaci mezoterapii igłowej, polegającej na iniekcji danej partii skóry koncentratem. Technika ta umożliwia śródskórne iniekcje, które są dość płytkie. Jednak osocze z powodzeniem dociera do warstwy brodawkowatej skóry, a więc do miejsca, w którym znajdują się mezenchymalne komórki macierzyste i fibroblasty, dzięki czemu dochodzi do ich stymulacji.

Zabieg może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie potrzebna jest regeneracja, a więc poprawa gęstości, zwiększanie jędrności i odżywienia skóry. Zabiegi rewitalizacji i regeneracji są najczęściej wykonywane w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Popularne są również grzbiety rąk, ale także i obstrzykiwanie blizn, rozstępów oraz przebarwień. Zabieg obstrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym jest najczęściej wykorzystywany w terapii anti-aging, czy tzw. wampirzego liftingu. Efekty widoczne są już po 1-2 tygodniach od zabiegu. Jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się dopiero po upływie 4-6 tygodni. Jest to związane z uruchomionymi procesami naprawczymi, które rozłożone są w czasie. Wtedy można zaobserwować zwiększone napięcie skóry, wygładzenie zmarszczek, a także zaostrzenie się rysów. Skóra staje się promienna, rozświetlona, a koloryt poprawiony.

Nowością na rynku medycyny estetycznej jest także połączenie osocza bogatopłytkwoego z lipofilingiem, czyli wypełnienia zmarszczek własną tkanką tłuszczową. Uzyskane połączenie wpływa na zwiększenie przeżywalności przeszczepów tłuszczu, co gwarantuje trwałe wypełnienie bruzd i zmarszczek. Dzięki czemu zabieg nie wymaga ponownego powtórzenia po kilku miesiącach, jak w przypadku innych wypełniaczy.

Innym zastosowaniem osocza bogatopłytkowego jest mezoterapia owłosionej skóry głowy. W tym wypadku iniekcje są wykonywane bardzo powierzchownie, co umożliwia lepsze odżywienie mieszków włosowych oraz produkcję zdrowszych i mocniejszych włosów. Dlatego też zabieg jest polecany osobom, które zauważyły pogorszenie się kondycji swoich włosów, a także ich nadmierne wypadanie wskutek nieprawidłowej diety, zaburzeń hormonalnych czy w okresie ciąży lub po laktacji. Wskazaniem do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym skóry głowy jest także łysienie plackowate.

Ważne!

Preparat PRP powstaje z własnej krwi pacjenta, a więc jest to materiał autologiczny, co gwarantuje jego bezpieczeństwo, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Autologiczne osocze jest całkowicie biokompatybilne i neutralne immunologicznie oraz nie wiąże się z wystąpieniem reakcji alergicznej.

  1. Tazbir M. Primum preventio – osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej. Aesthetica 2015; 7: 48-54.
  2. Radziejewska-Choma I. Młodość we krwi. Medycyna estetyczna. BEAUTY INSPIRATION 2015; 01: 72-74.
  3. Styczeń P. Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej. Art of Beauty 2014; 1:12-15.

Źródło: https://www.doz.pl/tagi/t4998-medycyna_estetyczna

Autor: dr n. med., mgr kosmetologii Magdalena Wierucka-Rybak

Dodaj swoją opinię

Adres email nie będzie publikowany. Wypełnij wymagane pola *

*