Home > Zdrowie > Nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego nie przekreślają szansy na urodzenie dziecka

Nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego nie przekreślają szansy na urodzenie dziecka

Niepłodność dotyczy około 20% par. In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe uznawane jest za ostatnią szansę na urodzenia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że pobranie komórek jajowych od przyszłej matki jest tylko jedną z możliwości, jakie proponują kliniki leczenia niepłodności.

In vitro z komórkami jajowymi od anonimowej dawczyni

Nieudane próby pobrania komórek jajowych od kobiety, która pragnie mieć dziecko są jednym z czynników, które wpływają na podjęcie decyzji o adopcji komórki jajowej. Według statystyk podawanych przez europejskie stowarzyszenie ESHRE, w Polsce rocznie przeprowadza się około 250 programów zapłodnienia pozaustrojowego z zastosowaniem komórek dawczyń.

Dawczynie – proces rekrutacji

Kobiety, które chciałyby pomóc parom bezskutecznie starającym się o dziecko, przechodzą szereg badań – testy wirusologiczne, genetyczne i psychologiczne. Proces oddania komórek jajowych trwa od 4 do 8 miesięcy. Wiele klinik oczekuje od kandydatek wyższego wykształcenia oraz posiadania minimum jednego zdrowego dziecka. Ważny jest również wiek – dawczynie nie powinny mieć więcej niż 35 lat oraz styl życia – nałogi dyskredytują potencjalną dawczynię. Obowiązuje przy tym zasada anonimowości – dane osobowe pozostają ścisłą tajemnicą – zarówno dla mamy genetycznej, jak i mamy biologicznej.

Wybór kliniki

Para borykająca się z niepłodnością powinna dobrze zastanowić się nad wyborem kliniki leczenia niepłodności. Należy sprawdzić, czy lekarze wykonują kompleksowe badania, czy zapewniona jest opieka zarówno ginekologa, jak i psychologa, a także, czy stosuje się do zaleceń polskich i międzynarodowych organizacji medycznych.

Kwestie etyczne

Ten rodzaj in vitro budzi wiele kontrowersji, najczęściej zupełnie nieuzasadnionych. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na ocenę tej metody leczenia niepłodności jest światopogląd. Dla katolików żadne zapłodnienie pozaustrojowe nie jest dopuszczalne. Nie brakuje jednak ludzi, dla których możliwość otrzymania daru rodzicielstwa jest kwestią nadrzędną. Dawczynie komórek jajowych można porównać do honorowych dawców krwi czy dawców szpiku.

Dodaj swoją opinię

Adres email nie będzie publikowany. Wypełnij wymagane pola *

*